Responsive Web Design

Responsywna strona – Dobra strona

Gwałtownie rozwijający się rynek urządzeń mobilnych stawia przed firmami dylemat. Tworzyć stronę mobilną, responsywną, a może aplikację. Najważniejszym celem jest, by strona poprawnie wyświetlała się na różnych urządzeniach.

Strona mobilna

Najprościej rzecz ujmując to odchudzona wersja tradycyjnej strony internetowej. Jej zadaniem jest poprawne wyświetlanie na urządzeniach przenośnych jak smartfony, tablety, czytniki ebooków. Strony takie muszą mieć zmienioną nawigację i grafikę. W praktyce oznacza to stworzenie nowej strony oraz automatycznego przekierowywania z jednej na drugą. Każda z tych stron ma inny adres url. Np. strona mobilna ma dodaną literkę m w adresie.

Strona responsywna

Obsługiwanie dwóch stron i ich aktualizowanie jest uciążliwe i pracochłonne. Dlatego stworzono stronę responsywną, która automatycznie dostosowuje się do wyświetlanego urządzenia. Samodzielnie rozpoznaje urządzenie, na którym jest wyświetlana i dopasowuje zawartość oraz nawigację, adres url jest zawsze taki sam. W każdej przeglądarce strona będzie wyglądała tak samo i będzie zawierała te same treści. Stworzenie takiej strony jest trudniejsze i wymaga przetestowania na wielu urządzeniach, ale efekt wart jest zachodu. Wyższe koszty stworzenia strony responsywnej szybko zwrócą się w postaci niższych kosztów obsługi dwóch stron.

Aplikacje

To niewielkie oprogramowanie mające za zadanie ułatwienie klientom korzystanie z określonych funkcji na urządzeniach mobilnych. Najbardziej popularne są aplikacje bankowe umożliwiające stałe zarządzanie kontem za pomocą telefonu.

Leave a Reply